Životný štýl

„ZERO“ waste na Slovensku

Zero Waste ide čoraz viac do popredia. Majú to za následok najmä mnohí influenceri, ktorí však často produkujú sami množstvá odpadu. Vydávajú na svojich blogoch články či natáčajú videá, na ktorých sa snažia chrániť životné prostredie. Je tomu naozaj tak? Sú tu nejakí, ktorí naozaj tak robia, ale to neznamená, že sú to všetci. Všade máme koše na triedený odpad. Ľudia, ktorí sú na vedúcich pozíciách ich neraz zavádzajú kvôli popularite. To, že nakoniec všetko skončí v jednom koši, nikomu už nepovedia. Takýchto prípadov je veľa, a preto nemôžeme hovoriť o nijakom znížení produkcie odpadu.

plasty

Ako byť Zero Waste?

Podstatou celého konceptu je tvoriť čo najmenej odpadu. Najviac ho produkujeme pri nakupovaní. Cieľom dnešnej spoločnosti je dosiahnuť, aby sa nekupovali žiadne igelitové tašky. To považujú mnohí z nás sa nepredstaviteľné. Pritom si stačí zobrať z domu svoju obľúbenú látkovú tašku. Vydržia dlho a môžete si na trhu vybrať zo širokej škály. Biele, čierne, vzorované, maľované. Mnohé sa dajú nosiť aj ako doplnok. Niektoré obchodné reťazce už ponúkajú vlastné a to je tiež cesta. Vyšším levelom je nakupovanie ovocia a zeleniny do sieťky. Tie sú len zriedka dostupné v obchodoch, skôr sa dajú objednať cez e-shop. Mnoho ľudí ani nevie, že vôbec niečo také existuje. Na Slovensku si preto môžeme cítiť trápne, ak sme v obchode jediní, ktorí si ovocie či zeleninu nakupujeme takýmto spôsobom. Igelitové vrecká denne produkujú tony odpadu, pretože každý druh ovocia, zeleniny alebo pečiva vždy dávame do osobitného vrecka. Potom ich spokojne vyhadzujeme do koša. Keby ich čo i len jeden človek prestal používať, ročne sa zbavíme naozaj veľa odpadu. V našej krajine sú celkovo možnosti malé. Ideálne by bolo kupovať potraviny v sklenených nádobách, no tie sa ponúkajú len málokde. A keď si máme porovnať cenu za plastovú a za sklenenú nádobu, mnoho z nás zvolí plastovú, pretože ju môžeme hneď vyhodiť. Sklo sa dá opätovne použiť. A preto je možnosť nosiť si vlastné nádoby na šunky, mlieko, šaláty. V iných krajinách to často tak funguje.

rajčata

Vratné fľaše

Po uliciach sú neraz rozhádzané PET fľaše. Sú lacné, a tak si povieme, že načo by sme ich vôbec triedili. V mnohých štátoch sú vratné. To znamená, že pri ich vrátení dostanete nejaké peniaze späť. Riešením by mohlo byť teda aj niečo takéto. Denne nakupujeme veľa fliaš, aby sme dodržiavali pitný režim. Týmto spôsobom by sme dodržiavali aj zákony prírody. Dávali by sme si väčší pozor, čo a kde vyhadzujeme. Minimálne by boli naše ulice čistejšie.
Ak chceme, aby ochrana životného prostredia nebola len predstavou, mali by sme konať. Aj malé kroky vedú k veľkým zmenám.

Mohlo by se vám také líbit...