Životný štýl

Mäsom k štíhlej postave

Či už dávate prednosť bravčovému rezňu, steaku z hovädziny, alebo si pochutíte na lososovi získate veľké množstvo bielkovín. Práve pre ne je dôležité konzumovať mäso a rozhodne ho nevylúčiť z jedálnička úplne. Bielkoviny, ktoré získame konzumáciou mäsa potrebujeme.

maso

O redukčných diétach a spôsoboch chudnutia už bolo popísaného veľa. 70% úspešného chudnutia je v stravovaní. Potraviny, ktoré zvyšujú metabolizmus, štipľavé koreniny, ktoré odbúravajú tukové bunky, suroviny, so zápornou energetickou hodnotou,… O tom ako znížiť hmotnosť sa dozviete aj na, ale čo-to vám prezradíme aj tu.
Ak sa zameriavate na chudnutie a rozhodli ste sa v strave obmedziť príjem cukrov a tukov zostávajú vám len bielkoviny. Veľa krát sa ale stane, že to s ich príjmom preženiete a máte ich v tele viac než je zdravé.

Živočíšne bielkoviny
Vďaka tráveniu bielkovín chudneme viac než trávením iných potravinových látok. Kým strávime bielkoviny spálime viac než 30% energie, ktorú z nich prijmeme. Takže ak zjete cca 200 kcal bielkovín, čistý zisk energie je len 140 kcal. Tieto kalórie telo zužitkuje hlavne na tvorbu svalov.

Pokiaľ to ale so živočíšnymi bielkovinami preženiete môže to mať nepriaznivý vplyv na organizmus a aj na vašu hmotnosť. Bielkoviny, ktoré telo nespotrebuje premení na sacharidy a uloží ich do zásoby v podobe tukových faldíkov. Touto premenou sa minie veľa minerálov a vitamínov čo vedie k zníženiu imunity. Nadbytkom bielkovín trpia aj obličky. Pri ich spracovaní sa zvyšuje tvorba kyseliny močovej. Jej vyššia hladina v krvi nie je práve najlepšia. Bielkoviny sa trávia dlhší čas a organizmus na ich trávenie minie veľa energie. V tráviacom trakte sa vytvárajú enzýmy, ktoré bielkoviny trávia. Ak je bielkovín viac než enzýmov (čo sa môže prihodiť kedykoľvek) dochádza k tráviacim problémom.

ovoce

Zelenina a ovocie sú pri redukčnej diéte najvhodnejšie. Ich problém je v rýchlom strávení. Ledva zjeme tanier zeleninového šalátu a už o chvíľu cítime hlad. Tieto suroviny telo rozloží a strávi rýchlo a veľmi ľahko.
Vďaka mäsu sme sýti dlhší čas. Od zjedenia až po vstrebanie prejde približne 7 hodín – tak dlho trvá tráviacemu systému kým mäso rozloží.
Či už chudnete, alebo nie bielkoviny potrebujete. Určite ale nezaškodí dopriať si aspoň 1 – 2 dni v týždni ľahšiu stravu vo forme zeleniny a ovocia. Vaše trávenie sa vám len poďakuje.

Mohlo by se vám také líbit...