Životný štýl

Cheat day- populárny štýl stravovania inšpirujúci sa športovcami

Spôsob diéty zvaný "cheat day", čiže "deň podvádzania" alebo známejší pod označením "prasací deň" sa stáva modernou a populárnou alternatívou stravovania, ktorá sa inšpirovala stravovacími návykmi známych športovcov či dokonca súťažiacich v obore fitness.

pizza

Čím je táto diéta taká sympatická a zaujímavá?
Ako už asi tušíte, tak práve tým, že do svojho programu zahrnula spomenutý deň, v ktorom budete mať povolené zjesť čokoľvek na základe vašej chuti. Popri diétnom a zdravom stravovaní si skrátka doprajete taký zaslúžený deň voľna a najete sa potravín, na aké sa vám už dlhšie zbiehajú slinky. V podstate ide o takú zdravú a efektívnu prevenciu, ktorá vám dodá predovšetkým psychickú silu v tom, aby ste v zdravom stravovaní pokračovali i naďalej, predovšetkým aby neprišlo k predčasnému vyhoreniu.

zmrzlina

Efektivita a samotná podstata "prasacieho dňa" je vlastne veľmi totožná s pravidelnou prácou a potrebou víkendu. Bez víkendu by sme pracovne vyhoreli z dôvodu vyčerpania a absolútneho znechutenia. To isté platí o organizovanom zdravom stravovaní či akejkoľvek diéte.

Aby nás toto prísne zorganizovanie stravovania neznechutilo už po krátkej dobe, musíme spraviť z času na čas určitú anarchiu, ale samozrejme v rozumnej miere. Jednoducho si len dopriať to, čo nám ide skutočne na chuť, no pochopiteľne do miery, aby sme sa zasýtili. Zúfalé prejedanie sa je hlúposť, ktorej sa musíme vyhnúť.

  • "Cheat day" je efektívnym riešením, aké má zabrániť pomerne veľmi častým situáciám týkajúcich sa najmä častých "dietárov".

V podstate žiaden človek sa nedokáže obmedzovať večne, čo má za následok efekt, kedy napríklad počas letnej diéty schudneme do štíhlej línie, ale tento efekt je krátkodobý, do zimy sa obmedzovať nedokážeme, objavíme "starú dobrú chuť" a nakoniec sa prejeme do podoby, kedy už v decembri budete mať tých kíl viac, než pôvodne. Je to veľmi bežný prípad splodený najmä prísnymi a veľmi netolerantnými radami a následne postupmi.

hamburger

"Prasací deň" má za úlohu tento efekt následného priberania odstrániť. Takýto deň sa odporúča aplikovať minimálne raz do mesiaca, v niektorých prípadoch raz do týžna. Ten správny termín by si už mal určiť jednotlivec na základe svojho vlastného úsudku a vplyvu na jeho telo, všetci totiž nemáme rovnaký metabolizmus.

Mohlo by se vám také líbit...