Životný štýl

Vegetariánstvo, či ochrana zvierat?

Čoraz  ďalej sa stretávame so slovom vegetariánstvo.  Vegetariánstvo vznikalo v Indii, kde vzniklo na základe viery. Všetko živé považovali za posvätné a každá duša sa reinkarnuje do iných bytostí. Na základe týchto presvedčení nezabíjali zvieratá, takže ich ani nekonzumovali. Neskôr sa toto presvedčenie dostalo aj ďalej do sveta. Vegetariánstvo sa do Európy dostalo okolo 19. storočia.

zeleninový špíz.jpg

Ľudia začali považovať nejedenie mäsa za správne. Niektorí s tým začali preto lebo im je zvierat ľúto. A v tomto majú pravdu. Keď sa pozrieme na dnešné veľkochovy kde sú zvieratá chované len kvôli mäsu, celý svoj život trpia a len čakajú kedy príde ich koniec. To čo už jeme sa vlastne ani nedá nazvať mäsom. Kravy, sliepky či prasatá sa stravujú potravinami čo najlacnejšími a najviac vhodnými na ich rast, aby chovatelia získali čo najviac mäsa napredaj. Tieto zvieratá sú ale v strese. Stresom sa do svalov, čiže do mäsa vyplavujú hormóny, ktoré nie sú pre nás prospešné. Nemajú vyváženú stravu a mäso z nich je vlastne len všetko čo im chovatelia poskytujú v ich nesprávnej strave.

prase.jpg

Iní ľudia sú zas presvedčený o tom, že mäso k životu netreba. Je zbytočné a dokážeme ho nahradiť. Tak ho jednoducho prestali jesť. A posledným dôvodom prestania konzumovania mäsa je nechuť. Niektorí ľudia začali mäso doslovne neznášať. Nemusia byť síce úplní vegetariáni, ale veľkú časť mäsa prestali jesť a jedia len mäso jedného druhu, alebo mäso zo zvierat, ktoré si sami vychovajú.
Prestať jesť mäso úplne nie je určite správne. Môžete si myslieť, že ho nahradíte inými potravinami. Napríklad, že bielkoviny alebo železo nahradíte v rastlinnej strave. Ale pamätajte, žiadna rastlina neobsahuje tak veľa bielkovín a železa ako mäso. Mäso navyše obsahuje veľa látok, ktoré vám pomáhajú spracovávať železo a bielkoviny aby ich telo dokázalo využiť, čo rastliny tieto látky neobsahujú, takže vaše telo dokáže prijať len minimum bielkovín a železa z rastlinnej potravy.
Najlepšie je však mäso z domáceho chovu. Ak už vy nemáte priestor na chovanie dobytka, podporte na Slovensku malé domáce farmy kde je o zvieratá vhodne postarané.

Mohlo by se vám také líbit...