Koala je unikátny druh živočícha, ktorý nežije nikde inde, ako v Austrálii. Je to preto, že ich hlavnou potravou sú najmä eukalyptové listy, ktoré rastú len na tomto kontinente. Každá koala zje v pomere s jej veľkosťou ohromné množstvo potravy, až jeden kilogram listov za deň. Eukalyptus môžeme takisto cítiť aj priamo z nich a tento pach im slúži pravdepodobne na odháňanie bĺch a iného hmyzu, ktorý žije v ich kožušine.
V domorodom jazyku znamená koala „nepije“ a skutočne je to tak. Koaly zvyčajne nepijú, všetky tekutiny získavajú z listov. Iba v prípade veľkých horúčav, kedy im hrozí dehydratácia sa napijú aj normálnej vody.
Koaly prežijú celý svoj život v korunách stromov a dalo by sa povedať, že väčšinu svojho života prespia. Niektorí odborníci tvrdia, že je to preto, že dospelá koala z množstva listov, ktoré denne zje, nedostáva dostatok energie a tým pádom väčšinu dňa prespí.
Okrem toho, že sú skvelí plavci, vďaka ich silným predným a zadným končatinám a pazúrom dokážu bezpečne loziť a skákať zo stromu na strom, i keď kvôli ich lenivosti na väčšinu z nich len pohodlne a pomaly prelezú.
Koaly sú vačkovce, čo znamená, že ich mláďatá sa ešte nerodia plne vyvinuté, ale ďalej sa ešte vyvíjajú a dozrievajú vo vaku svojej matky. Po narodení je mláďatko menšie ako 2 centimetre. Vo vrecku strávi približne šesť mesiacov a počas tohto obdobia sa jej vyvíja napríklad zrak a narastá jej kožušina. Mláďatko koaly sa osamostatňuje až keď je staré viac ako rok. Matky koaly s ich mláďatami mávajú zvyčajne veľmi blízky vzťah.
Koaly majú zaujímavé sfarbene srsti, ktoré vzniká tým, že spodná vrstva chĺpkov je biela a vrchná zas sivá. Kvôli svojej kožušine pytliaci zabili v minulosti ako 2 milióny týchto zvierat a prakticky im hrozilo vyhynutie. Dnes sa koaly dožívajú približne 20 rokov, no v zajatí je to o niečo menej.
Ich životný priestor sa však čoraz viac zmenšuje, ľudia vytínajú stromy, na ktorých žijú a rozširujú farmy, a aj preto je koala klasifikovaná ako ohrozený druh. Keď sú koaly pod vplyvom stresu, ohrozuje to ich zdravie, sú náchylnejšie na choroby a to môže viesť k ich neplodnosti, ba aj smrti.