Nezařazené

Financie v minulosti a dnes

Ak si niekedy pozriete nejaký starší film môžete si všimnúť aj to ako to bolo niekedy s financiami. Bolo to úplne iné ako dnes a tým nemyslím iba elektronické bankovníctvo. Niekedy sa mena viazala na zlato, to znamená, že bola za neho vymeniteľná. Dnes už to tak nie je. Žijeme v dobe skôr virtuálnych ako reálnych peňazí.

zlato

Niekedy ľudia nemali také možnosti ako dnes a oveľa viac si peniaze odkladali. Veľmi si ich vážili a ťažko ich zarábali. O to krajšie to pre nich bolo vážiť si nakúpené veci napríklad na trhu. Veľa vecí si pestovali sami a tak nemali až tak náročné potreby ako máme dnes. Nie len tak sa hovorí, že si odkladali peniaze do ponožky. Kde inde si ich mali nechávať? Jednoducho ich mali u seba doma. Ešte dávnejšie ich nosili v mešcoch. Vtedy mali však peniaze aj reálnu hodnotu, pretože to boli napríklad strieborné alebo zlaté mince.

Viete si predstaviť žiť v takejto dobe? Mne osobne sa to veľmi páči. Osobne mám veľmi rada peniaze v hotovosti a taktiež preferujem takéto platenie. Proste ich mám radšej hmotne v rukách. Mám prehľad koľko miniem a jednoducho mám z toho lepší pocit. Veď práve na to boli peniaze vymyslené. Dnes už nemáme takúto tendenciu šetriť alebo si manuálne vyčleňovať peniaze na daný účel.

mince

Avšak v minulosti boli veľmi veľké rozdiely v príjmoch, teda ako keby neexistovala stredná vrstva. Bolo iba panstvo, teda tí najbohatší a poddaný, ktorý nemali peniaze. Žili veľmi jednoduchým životom a financií mali veľmi málo a len ťažko si niečo našetrili. Deti už od mladosti museli tvrdo pracovať aby mala celá rodina čo jesť. Základnou potrebou bolo teda vypestovať si potraviny.
Dnes už len ideme do obchodu a nakúpime si čo chceme. Myslíme si, že sa dokonca obmedzujeme no keď si to porovnávame s minulosťou je to úplne inak. Máme oveľa viac možností a pritom si to ani neuvedomujeme.

Mohlo by se vám také líbit...