Nezařazené

Ako liečiť mačaciu chrípku

Mačaciu nádcha, niekedy nazývaná i chrípka, je infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Za jeho vznikom stojí viacero druhov vírusov, alebo baktérií. Vo všeobecnosti je jedno, ktorý z nich našu mačku napadne. Pri klasickom priebehu choroby, sú prejavy a liečba rovnaké.

koťátko

Ako zistíme že má mačka chrípku

Prejavy mačacej chrípky si v podstate nemáte ako pomýliť. Prvým signálom je výtok z očí a nosa. Následne začne zviera kýchať. Ak problém neriešime, kýchanie sa stáva intenzívnejším. Po pár dňoch od prepuknutia infekcie, sa môžu oči silne zapáliť a doslova zlepiť. K týmto prejavom sa väčšinou pridá aj sťažené dýchanie. Niekedy môžeme počuť ako mačka pri dýchaní píska.

Je chrípka nebezpečná?

Toto ochorenie napáda hlavne malé mačiatka. Dôvodom je to, že nemajú vyvinutú dostatočnú imunitu, takže sa ich organizmus nedokáže voči infekcii chrániť. V tomto prípade, by sme mali byť obzvlášť opatrní, pretože ak podceníme liečbu, mačiatko môže i zomrieť.
Menej často, ale predsa sa nádcha objaví aj u dospelých jedincov. pre nich síce nie je až tak nebezpečné. Pokiaľ však ide o slabšieho, či staršie jedinca, alebo mačku trpiacu iným ochorením, môže nevinné soplenie a kýchanie, prerásť aj do vážnejších problémov.

kočka

Ako chrípku liečiť

Pokiaľ sa chrípka objaví u malých mačiat, určite navštívte veterinára. Ten vám predpíše kvapky, ktoré sa kvapkajú do očí a pretiera sa nimi nos a jeho okolie. Základom je, aby ste sople z nosa a výtok z očí pravidelne utierali. To je totiž základom liečby. Dôležitá je aj podpora imunity, na čo slúžia rôzne vitamínové kvaky, či pasty.
Ak ochorie dospelá mačka, spomínané kvapky sú väčšinou zbytočné. Infekcia zvykne po pár dňoch ustúpiť i sama. Je však dobré ak mačke do krmiva pridáte spomínané prípravky na podporu imunity a taktiež vitamínové kvapky. Pokiaľ sa však stav zvieraťa zhorší, určite sa poraďte s veterinárom. Na zapálené oči, môžete použiť čaj z harmančeka, alebo iné protizápalové prostriedky.

Mohlo by se vám také líbit...