Nezařazené

Izrael – áno či nie?

Isto ste už počuli o tom, že na izraelských letiskách je dobré si nenechať opečiatkovať pas. Dôvodom je, že môžete mať problém s touto pečiatkou v ostatných arabských krajinách. Ďalšou nepríjemnosťou, ktorá Vás môže prekvapiť na letisku je výsluch. Nestáva sa to mnohokrát, ale je dobré sa prichystať aj na túto alternatívu. V prípade podozrenia na nelegálnu prácu Vám preveria telefonické hovory a maily, a chcú vedieť dopodrobna kde budete ubytovaní a dokedy.

náboženství

V našom prípade sa im nepozdávalo, že dve „baby – turistky“ sa nechcú ubytovať v turistickom centre v Tel Avive, ale priamo v Jeruzaleme. Napokon nás s úsmevom na tvári pustili a náš výlet sa mohol začať. Za 5 dní sme stihli spoznať nevšedné a zaujímavé miesta v Jeruzaleme, zbehnúť do Betlehema a okúpať sa v Mŕtvom mori. Môžem povedať, že v Izraeli sme prežili nevšedné a nezabudnuteľné chvíle, na ktoré radi spomíname. Ak sa rozhodnete cestovať do Izraela a hlavne do Jeruzalema, je dobré sa vopred informovať, ako to tam chodí, aby ste sa vyhli nepríjemným a trápnym situáciám.

Pár rád pri ceste do Izraela:
·         Rozmyslite si, kde chcete byť ubytovaní. Tel Aviv je moderné a turistické mesto, naopak Jeruzalem je posvätné miesto, v ktorom je dobré rešpektovať miestne zvyklosti, ale hlavne miestne náboženstvá. Ak chcete zažiť rušný nočný život, vyberte si Tel Aviv. Ak chcete zažiť neopísateľnú a pravú atmosféru Izraelu, jednoznačne odporúčam Jeruzalem.

·         Pozor na miestny sviatok Shabbat. Ak ste ubytovaní v Tel Avive, nájsť otvorené obchody nie je až taký problém ako v Jeruzaleme, v ktorom sú takmer všetky obchody zatvorené. Miestna doprava nefunguje. Čo v takom prípade? My sme sa rozhodli na cestu do Betlehema.

·         Pri ceste do Betlehema opätovne odporúčam prečítať si všetky informácie vopred. Ak sa rozhodnete pre cestu do Betlehemu na vlastnú päsť, rátajte s kontrolou na hraniciach. My sme túto informáciu si vopred nepreverili a rozhodli sa pre cestu s taxíkom, nakoľko v deň Shabbatu doprava nefungovala. Pozor! Dôkladne si preverte, ktorý taxikár Vás môže zobrať do Betlehemu. My sme si našťastie zvolili toho „správneho“ a chcek-pointom sme prešli bez kontroly.

·         Ceny taxíkov zjednávajte. Z pôvodných 200 EUR za cestu tam i späť sme cenu zjednali na 50 EUR. Uistite sa, že s Vami taxikár zostane po celú dobu, kým sa nevrátite. Je Vašou poistkou cez check-point.
·         Vyhýbajte sa ultraortodoxných štvrtí. Keď sa tam už vyberiete, dbajte na vhodné oblečenie. Ženy zakryté ramená, nohy, žiadne výstrihy alebo minisukne.
·         To isté platí aj pri návšteve Múru nárekov. Dbajte na to, že pre nich je to posvätné miesto a dodržiavajte nepísané pravidlá.

izrael

·         Vyhýbajte sa témam „politika a náboženstvo“. Miestni sa Vás radi spýtajú, čo považujete za hlavné mesto. Niekedy je lepšie neodpovedať na všetky otázky.
 
Izrael je napriek všetkým rozporom nádherná krajina a verím, že moja prvá návšteva v Izraeli nebola posledná. Z toho dôvodu hovorím ÁNO Izraelu, nakoľko ma táto krajina uchvátila.

Mohlo by se vám také líbit...