Domov

Vypestujte si vlastnú rascu za oknom

Ak radi pri varení používate rascu, mali by ste vedieť, že toto korenie si môžete vypestovať aj sami. Dokonca na to nepotrebujete záhradu, ani balkón. Ja osobne ju pestujem na parapetnej doske, no a musím povedať, že sa jej darí výborne.
 
květ

Postačia vám semená, ktoré pridávate do jedla
 
Svoju rascu úspešne pestujem už tretí rok. Každoročne ju vysievam zo semien, nemusíte si kupovať žiadne špeciálne osivo. Ja si vždy kúpi nový balíček klasickej rasce, ktorú nájdete medzi koreniami. Samozrejme, že musí byť celá a nie drvená. Snažte sa nájsť balíček s najdlhšou dobou spotreby, pretože takto máte väčšiu šancu, že semená budú OK. Semienka vysejem a oni v priebehu niekoľkých týždňov krásne vyrastú. Pripravte sa na to, že vám nevyklíčia všetky, takže ich do kvetináča nasypte viac.
 
Obyčajná hlina a trochu piesku
 
Do kvetináča nedávam žiadnu špeciálnu zeminu. Používam pôdu zo záhrady mojich rodičov. Vždy ju poriadne preosejem a zmiešam s trochou piesku. Dočítal som sa, že rasca má rada, ak ju posadíme do zeme, ktorá prepúšťa vodu. Zalievam ju úplne normálne, ako ostatné rastliny v mojom byte. Teda tak raz za dva až tri dni. Raz som bol príliš aktívny a vodu som jej do kvetináča lial každý deň, čo sa jej ale zjavne nepáčilo, pretože začala žltnúť. Keď som opäť zálievku znížil, veľmi rýchlo sa dala dokopy.
 
Slnko s mierou a veľa tepla
 
Rasca má rada teplo, preto ju môžete pokojne položiť na parapetnú dosku, ktorá je priamo nad radiátorom. Doprajte jej aj veľa slnka. Mne sa osvedčilo ju pestovať na západne orientovanom okne. Keď bola položená pri tom južnom, mal som pocit, že doslova schne. Tam na ňu totiž slnko pálilo od rána do večera, a to sa jej veľmi nepáčilo.

semínka
 
No a v neposlednom rade nezabudnite na jej opeľovanie. Ja na to používam štetec. Prebehnite ním po jednom kvete, potom po druhom a tak ďalej. Vo vašom byte ju totiž nemá čo opeliť, ak teda spolu s ňou nezačnete chovať aj včely.

Mohlo by se vám také líbit...