Domov

Plastové či hliníkové?

Ak máte na svojom dome, alebo byte staré okná, je len otázkou času, kedy sa rozhodnete pre ich výmenu. Problémom nie je len ich estetická, no najmä praktická funkcia. Pokiaľ sa v takejto situácii nachádzate aj vy, stojí pred vám jedna neľahká úloha, a to výber toho správneho materiálu. Dnes sa na výrobu okien používa najmä plast, drevo a hliník. Každý z týchto materiálov má svoje výhody a taktiež nevýhody.
okno za postelí
Drevo pôsobí veľmi esteticky, vytvára pocit teplého domova a ide takpovediac o klasiku. Mínusom je však nepomer medzi cenou a izolačným vlastnosťami aj ich pomerne krátkou životnosťou. Drevo je živý materiál ktorý pracuje, vplýva naňho počasie a je náchylné na mechanické poškodenie, či napadnutie parazitmi a hubami.

Plastby sme mohli označiť za dobrú voľbu pre tých, ktorý nemajú financie navyše, no na druhej strane chcú aj kvalitné okná. Tepelnoizolačné vlastnosti môžeme označiť za dostačujúce. Problémom je však odolnosť a životnosť tohto materiálu. Plast síce vydrží veľa, no všetko. Takéto okná nie je problém vypáčiť, alebo zdolať iným spôsobom. Hovoríme o plastovom ráme, nie samotných sklenených častiach.
Plastové rámy môžu spôsobiť problémy aj pri nadrozmerných oknách. Tento materiál nedokáže dostatočne odolávať vysokej váhe. Pod jej vplyvom sa môže plast začať ohýbať, či krútiť.
květináč na okně
Do tretice tu máme hliník. Tento materiál patrí medzi tie najodolnejšie. Má výborné izolačné vlastnosti, dokáže tlmiť hluk a je výborným riešením pri XXL rozmeroch okien, pretože hliník je dostatočne pevný a odoláva ohýbaniu pod vplyvom ich váhy. Drobnou nevýhodou je vyššia cena. Ak si však zároveň vezmete do úvahy ich životnosť a odolnosť, pomer cena a kvalita naozaj zodpovedá. Pri hliníkových oknách, cena za m² závisí od viacerých faktorov. Ide najmä o tepelnoizolačné vlastnosti, špeciálny alebo klasický dizajn, či samotnú odolnosť materiálu. Preto je vždy dobré, ak si necháte urobiť cenovú ponuku na mieru.

Mohlo by se vám také líbit...