Nezařazené

Aké typy domov sú žiadané?

Cena prízemného domčeka do 100 metrov štvorcových sa vy rovná dnes cene trojizbového bytu. Prirodzene iba vtedy, ak máme pozemok, na ktorom chceme nehnuteľnosť postaviť. Inak je cena takéhoto domčeka prirodzene vyššia minimálne o cenu pozemku. Je to však investícia, ktorá sa vyplatí.
Domček má oproti bytu v paneláku nesporné výhody. Stojí teda zato, aby sme nad ním aspoň uvažovali.
Áno, je to veľká investícia, ktorú potrebujeme často riešiť hypotékou. Práve z tohto dôvodu musíme veľmi starostlivo vyberať druh a typ domčeka. Prvoradá je :

dům

  • Energetická úspornosť stavby
  • Voľba materiálov s dlhou životnosťou
  • Primeranosť priestorového usporiadania

Stavba domu svojpomocne ušetrí množstvo peňazí, ale nie každý to zvládne. Rátajme teda s určitou finančnou rezervou pri stavbe.
Nemajme veľké oči pri výbere obytnej plochy. Naozaj nepotrebujeme päť zbytočných izieb. Majme na zreteli, že príde obdobie vykurovania a tieto izby bude potrebné vykúriť. A tak uvažujme triezvo.-
V móde sú dnes prízemné domčeky- vyzerá to veľmi esteticky. Môže sa ale stať a časom sa tak aj celkom určite stane, že daň za nehnuteľnosť s narastajúcou zastavanou plochou nebude rásť postupne, ale skokom. Tak ako to je vo svete obvyklé. Malý domček má malé dane a veľká stavby platí mnohonásobne vyššie dane. Nerastúce iba aritmeticky, ale geometrickým radom !
Stavba väčšieho domu je výhodná v týchto prípadoch :

rezidence

  • Časť domu budeme prenajímať ako samostatný byt
  • Časť domu bude s rodičmi- ak si to ich zdravotný stav napríklad vyžaduje

Tieto aspekty je potrebné mať na mysli hneď na začiatku. Architekt tak navrhne vlastne dvoj domček. Časť prenajmete a môžete si zo získaných peňazí platiť napríklad hypotéku. Vhodným riešením ani nezistíte, že máte suseda. Tieto spôsoby sú úplne bežné v Nemecku aj Rakúsku. Pravdou ale je,že tam sa v oveľa väčšej miere nehnuteľnosti prenajímajú ako kupujú. Súvisí to s ochotou cestovať za lepšou pracovnou pozíciou.

Mohlo by se vám také líbit...