Šport

6 dôvodov prečo je jazda na bicykli zdravá

  1. Trénuje srdce a krvný obeh

Ak jazdíte 5 krát týždenne miernou rýchlosťou na bicykli aspoň 30 minút, vaše srdce sa uvoľní a zvýši sa krvný obeh. Z dlhodobého hľadiska sa znižuje nie len krvný tlak, ale sa predchádza  aj zúženiu ciev. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sa znižuje riziko srdcového infarktu až o 50%.pár na kole.jpg

  1. Posilňuje  pľúca

Pri bicyklovaní sa naplnia pľúca rovnomerne kyslíkom a tým sa posilnia dýchacie svaly. Okrem toho pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu podporuje imunitný systém a chráni tak pred infekciami.

  1. Spevňuje chrbát

V dnešnej dobe má mnoho ľudí problém s chrbtom, príčinou je hlavne nedostatok pohybu a nesprávne namáhanie chrbtových svalov. Práve pri bicyklovaní sa stabilizuje chrbtica najmä bedrová časť a tým sa zmierňuje napätie. Rytmické pedálovanie napomáha k celkovému  spevneniu.

  1. Aktivuje hormóny šťastia

Po 30 až 40 minútach športovania telo uvoľní endorfíny a serotoníny. Proti hormónu šťastia nemajú negatívne myšlienky šancu, tiež vás robia odolnejšími voči stresu. Znižuje sa úzkosť aj depresia.

  1. Chráni kĺby

 Väčšina z vás pracuje po sediačky, sedíte často aj doma. Ak aj cvičíte je to v mnohých prípadoch príliš krátke a neefektívne, čo si odnesú neskôr  vaše kĺby. Jazda na bicykli je ideálna, pretože kruhový pravidelný pohyb nôh optimálne zásobuje kĺbovú chrupavku kyslíkom, čím chráni aj pred osteoartrozou. A keďže sa pri tomto športe sedí, nenamáhajú sa tak kĺby ako pri behaní.cyklista.jpg

  1. Znižuje cholesterol

Príliš málo pohybu a nezdravá životospráva má za následok vznik arteosklerózy, nadváhy, vysokého tlaku alebo vysokého cholesterolu. Ak je však  človek aktívny, v tele sa mu bude tvoriť dobrý HDL cholesterol, ktorý chráni srdce pred chorobami.  Skúste vymeniť auto za bicykel a uvidíte ako dobre sa budete vo vlastnom tele cítiť. Stačí aspoň polhodina 3-4 krát do týždňa.

Mohlo by se vám také líbit...