Ekonomika

Je ICO dôstojnou možnosťou investovania pre začínajúce podniky?

Čo je ICO?
ICO znamená počiatočnú verejnú ponuku kryptomien. Na rozdiel od IPO však účastníci ICO nedostávajú majetkový podiel v podniku. Investor v podstate vsádza na budúce peňažné toky, ktoré projekt vygeneruje a ktoré zvýšia hodnotu tokenu. Inými slovami, investícia je úplne špekulatívna.

bitcoi

Aké výhody prinášajú ICO pre začínajúcich podnikateľov?
Získavanie finančných prostriedkov prostredníctvom ICO ponúka hlavnú výhodu pre začínajúcich podnikateľov v tom, že nezahŕňa stratu hlasovacích alebo finančných práv, ako by to bolo v prípade bežných akcií. Zakladatelia môžu využívať kapitál získaný prostredníctvom ICO a rozvíjať svoje projekty bez toho, aby sa museli vzdať časti vlastníctva spoločnosti.

Proces ICO podstatne rozširuje potenciálnu investorskú základňu. Pre investorov predstavuje táto forma oveľa menej geografických prekážok na vstup. Okrem toho, pri vykonávaní konvenčných prostriedkov na získavanie finančných prostriedkov sú kolá financovania často vyhradené pre inštitucionálnych investorov. Tento proces môže byť menej nákladný a menej časovo náročný v porovnaní s verejnými IPO.
Počiatočná ponuka kryptomien zvyčajne poskytuje financovanie v počiatočných štádiách vývoja spoločnosti. V tomto štádiu často nie je dostatok kolaterálu potrebného pre dlhové financovanie a IPO je stále príliš drahé.

Pre startupy existujú ďalšie výhody. Vydanie tokenu môže pritiahnuť pozornosť príslušnej komunity vývojárov. ICO tak môže byť považovaná za spôsob „beta-testovania“ technológie s investormi a vývojármi.

Úskalia ICO
Prvým aspektom, ktorý treba brať do úvahy, je skutočnosť, že kryptomeny sú stále v plienkach a prechádzajú procesom zisťovania cien. Doteraz bola väčšina ICO spustená z platformy Ethereum. Ak startupy majú finančné prostriedky v tokene Ethereum post-ICO, budú náchylné na cenovú volatilitu spojenú s touto kryptokurziou.

kryptoměna

Prevažná väčšina tokenov ponúkaných prostredníctvom ICO neposkytuje kapitál v akomkoľvek podkladovom majetku. Ak projekt zlyhá, investori pravdepodobne utrpia 100% stratu. Spolu s technológiou, ktorá ešte nie je zrelá, to znamená, že ICO budú klasifikované ako vysoko rizikové. Je pravdepodobné, že sa tým zúži rozsah potenciálnych investorov.

Mohlo by se vám také líbit...